logo stal-dan
  1. STRONA GŁÓWNA
  2. O FIRMIE
  3. OFERTA
  4. HALE SYSTEMOWE
  5. EKRANY SPAWALNICZE
  6. KONTAKT

Lampa dokowa

Lampa dokowa to rodzaj oświetlenia przemysłowego, które jest dedykowane do stanowisk przeładunkowych. Jest używana w celu oświetlenia ładowni pojazdu podczas załadunku i rozładunku samochodu ciężarowego. Źródło światła, czyli reflektor, jest zamontowany na regulowanym ramieniu. Może być ustawiana pod dowolnym kątem, dzięki czemu łatwiej doświetlić ciemne miejsca w ładowni pojazdu ciężarowego.
Budowa

Lampa dokowa składa się z reflektora oraz regulowanego ramienia. Reflektory występują w różnych odmianach mocy oraz różnią się wielkością i kształtem obudowy.

Reflektor

Reflektor może być wyposażony w tradycyjną żarówkę halogenową z odbłyśnikiem lub źródłem światła mogą być diody LED.

Reflektory z diodami LED charakteryzują się znacznie lepszą wydajnością świecenia w porównaniu do żarówek halogenowych. Oferują ten sam poziom oświetlenia przy kilkukrotnie mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku żarówek halogenowych aż 90% energii zamienia się w ciepło, czyli jest tracone. W żarówkach typu LED na ciepło jest zamieniane około 10% energii.

Reflektor powinien być wyposażony w dodatkowy uchwyt, który umożliwi jego wygodne chwycenie i regulację.Regulowane ramię

Regulowane ramię umożliwia ustawienie reflektora pod odpowiednim kątem, a dzięki temu odpowiednie doświetlenie przestrzeni ładunkowej pojazdu ciężarowego. Ważne jest, aby ramię było regulowane we wszystkich trzech płaszczyznach, a najlepiej gdy reflektor jest zamocowany na przegubie. Umożliwia to wygodną i pełną regulację.

Regulowane ramię jest dostępne w kilku wariantach długości, od 800mm do 1200mm. Może być składane i obracane dzięki metalowym zawiasom.

Konstrukcja ramienia lampy dokowej składa się z profili stalowych, zawiasów oraz wsporników. Wszystkie elementy są zabezpieczone przed korozją. Profile stalowe są malowane proszkowo na jeden z wybranych kolorów palety RAL. Elementy ruchome takie jak zawiasy i wsporniki są ocynkowane, dzięki temu powłoka antykorozyjna jest trwała.Źródło światła LED w lampie dokowej

Lampa dokowa może być wyposażone w różne źródła światła. Różnią się one ilością żarówek, ich mocą oraz jasnością świecenia. Do wyboru są:Zasilanie

Przewód zasilający jest poprowadzony wewnątrz ramienia lampy, dzięki temu nie ulega skręcaniu, nie zahacza się i nie przeszkadza. Wszystkie otwory, przez które przechodzą przewody, są zabezpieczone przy pomocy specjalnych dławików kablowych oraz przepustów kablowych. Takie rozwiązanie sprawia, że przewody nie ulegają przetarciu, załamaniu czy przerwaniu, a całość jest bezpieczna dla użytkownika.